etkin haber

Deniz Yılmaz

 • Sandıkta yenilen sokaktan kaçamaz

  12.5.2019 10:15:46

  31 Mart'tan bugüne baktığımızda öne çıkan önemli olgulardan birisi de faşist saray rejiminin büyük rant kapısı olan İstanbul'dan vazgeçemeyeceğidir. Saray için İstanbul'un kaybı, AKP'li olan, AKP'ye yedeklenen ya da AKP'yle iş yapmak zorunda kalan sermaye güçlerinin de desteğini kaybetmek demektir. Görmek gerekir ki, saray rejiminin ömrünü uzatan en önemli etmenlerden birisi Türkiye burjuvazisinin uzunca bir süre AKP'nin arkasında hizalanmasıdır. Eğer bu birliktelik parçalanırsa, faşist şefin çöküş ivmesi de kuvvetlenecek. Faşist rejim sermayenin çıkarları adına da saldırganlaşmak ve İstanbul'u faşist ittifak cephesine yeniden kazandırmak zorunda.

 • Denizlerden devrime yürümek

  5.5.2019 09:05:05

  Bugünün Denizleri de, faşist saray rejimine karşı mücadelede kitlelerle bütünleşme ihtiyacını görüyorlarsa bu ihtiyacı yanıtlanmaya odaklanmalıdır. Denizlerin takipçisi olmak kitabi bir söz değil kitlelerin içerisinde ve eylemle yaratılabilecek somut varlık biçimidir.

 • Kızgın demir yakmadan

  26.4.2019 11:17:43

  31 Mart seçimlerinde bir kez daha gördüler ki, kaybediyorlar. Ya duruma teslim olacak ya da faşist saldırganlık hattından ilerleyerek devrimci demokratik cepheyi teslim almayı umut edecekler. Söylenebilecek olan iç savaş koşullarının olgunlaşma eğilimi içerisinde olmasıdır. Sürece yön verecek olan şey, saray rejiminin saldırıları kadar antifaşist direnişin çapı ve yaygınlığı olacaktır.

 • Ya devrimin tufanı ya CHP'nin baharı

  16.4.2019 10:51:05

  Ancak doğru okumak isteyen herkes için seçim sonuçları ve ardından yaşananlar tek bir şey söylüyor. Saray diktatörlüğüne karşı mücadelede adres sokaktır. Faşist saray rejimine direnebilecek yegane güç devrimci demokratik cephedir. Bu gerçek açlık grevi direnişleri ve 1 Mayıs'ta kendisini bir kez daha ispatlayacaktır.