Dünya nüfusunun yüzde 11'i aç
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Raporu'na göre; dünyada açlık çeken insanların sayısı 820 milyonun üzerine çıktı. Yani yeryüzünde yaşayan insanların yüzde 11'i yeterli beslenemiyor.
İsrail 7 ayda 2 bin 759 Filistinliyi gözaltına aldı
Siyonist İsrail güçleri, 2019 yılının başından bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında yaptığı operasyonlarda, 2 bin 759 Filistinliyi gözaltına aldı.
Değişikliğin ardından Merkez Bankası'ndan faiz indirimi sinyali
Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Uysal, "Mevcut gelişmeler para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ediyor" diyerek, politika faizinde indirime kapı araladı. Merkez Bankası, yüksek döviz kurlarını frenlemek amacıyla 13 Eylül 2018'de politika faizini yüzde 17,75'ten yüzde 24'e çekmişti.
GİK-DER'den ırkçılığa ve faşizme karşı festival
Londra'da göçmen işçi ve emekçilerin sosyal, siyasal ve eğitsel ihtiyaçlarına cevap olmak hedefiyle aralıksız çalışmalarını sürdüren GİK-DER, geleneksel olarak her yıl yaptığı festivalinin 11'incisini başarıyla gerçekleştirdi.
Suruç gazisi Erzurumluoğlu: Çeteler yenildikleri topraklarda yargılanmalı
20 Temmuz 2015… Suruç'ta 33 düş yolcusu IŞİD çetelerinin düzenlediği bombalı saldırıda yaşamını yitirdi, onlarca kişi de yaralandı. O saldırıda yaralanan ve felç olan Güneş Erzurumluoğlu, bugün gitmek zorunda kaldığı Avrupa'da adalet mücadelesini sürdürüyor. Erzurumluoğlu, binlerce kişiyi katleden IŞİD çetelerinin, yenildiği topraklarda kurulacak olan uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti.
Suruç'u hatırla, unutma!
Katliamın dördüncü yılında adalet çığlığımız bir kez daha yankılanacak sokaklarda çünkü bedenlerimize açılan yaralar ve hafızamıza kazınan acılar ama ille de heybemize bıraktıkları gülüşler bize her gün "Suruç'u hatırla" diyor.
Çorlu aileleri: Başka acılar olmasın diye adalet istiyoruz
Çorlu tren katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları adalet mücadelesini anlattı. Katliamın üzeri örtülmeye çalışıldığı belirten aileler, "Ne olursa olsun, adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.
4. yılında Kobanê’de Suruç izleri
Kobanê'nin yeniden inşası için Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla çıktıkları yolculukta 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç'taki Amara Kültür Merkezi'nin önünde DAİŞ'in canlı bomba saldırısı ile katledilen 33 devrimci için de kentte bir orman ve bir park bulunuyor.
ODTÜ'lüler KYK yurduna karşı Kavaklık'a yürüdü
ODTÜ'de ağaçların kesilerek KYK yurdu yapılmasına tepki gösteren çok sayıda kişi Kavaklık'a sloganlarla yürüdü. Yurt yapımına karşı yürüyenler, "AKP elini ODTÜ'den çek" sloganı attı.
Hasankeyf için 'Büyük atlayış'
Hasankeyf Koordinasyonu'nun çağrısıyla 12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'in sular altında bırakılmak istenmesine karşı birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlendi.

ETHA'YI TAKİP EDİN

ETHA'da yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Etkin Haber Ajansı Ticaret ve Limited Şirketi'ne aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden iktibas edilemez.