etkin haber

364

ZONGULDAK

Zonguldak'ta hayatını kaybeden 30 madenci anıldı

Zonguldak'ta 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 maden işçisi ocak önünde anıldı.

ETHA - Cuma - 17 Mayıs 2019 - 15:45
Zonguldak'ta, 17 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 30 maden işçisi, ölümlerinin 9. yılında patlamanın meydana geldiği ocak önünde anıldı.
 
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğüne ait Karadon Yeni Servis Kuyusu'nda, yerin 540 metre altında meydana gelen patlamada, taşeron firma Yapı-Tek'te çalışan, 2'si mühendis 30 işçi hayatını kaybetti. Facianın 9'uncu yıl dönümünde ölen işçiler için saat 07.30'da kazanın olduğu ocak önünde anma töreni düzenlendi.
 
Törene, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çatalağzı Belediye Başkanı Ahmet Akgün ile gece vardiyasından çıkan işçiler ve gündüz ocağa girecek işçiler katıldı.
 
GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, facianın ardından 9 yıl geçmesine rağmen acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi. Kolçak, "Sendika olarak 2004 yıllarından bu yana taşeron sisteminin yer altında uygulanamayacağını anlatmamız ve uyarmamıza rağmen taşeron uygulamasına geçilmişti. Bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğu ödediğimiz bedeller sonrası anlaşıldı. Buradan tüm maden şehitlerini rahmetle anıyorum" dedi.