etkin haber

256

İSTANBUL

Yeşil: Yargı reformu ilerici değil, kapsamlı saldırının sinyali

AKP'nin Meclis'e sunmaya hazırladığı yargı reformunun ilerici bir adım olarak değerlendirmemek gerektiğini belirten ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, "Bu daha kapsamlı bir saldırının hazırlığı" dedi.

- Perşembe - 11 Temmuz 2019 - 09:42
AKP, tartışmalı yargı reformu paketini Meclis'e getirmeye hazırlanıyor. İktidar tarafından bu paket ile birçok cezada indirime gidileceği ve cezada daha adil olunacağı iddia ediliyor.
 
ETHA'ya konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Başkanı Gökmen Yeşil, "Bu paketin seçim yatırımı olduğuna dair eleştiriler oldu ama keşke olsaydı. Daha kapsamlı bir saldırı hazırlığının habercisi olarak yorumlamak lazım" diye kaydetti. 
 
Paketin, AKP'nin getirdiği 3. yargı paketi olduğunu ve tamamının neredeyse eski metinlerin aynısı olduğuna işaret eden Yeşil, "Birkaç tane ekleme var sadece. Bunu ileri adım olarak yorumlamamak lazım. Mevcut yasalar, uluslarası sözleşmeler uygulanmıyorken 'yargı paketi ile bunları çözeceğiz' demek gerçekçi değil" şeklinde konuştu.
 
'DAHA KAPSAMLI BİR SALDIRININ ÖN HAZIRLIĞI'
 
Yeşil, geçmişte çıkarılan yargı paketlerinin uygulanmasının ardından çıkardıkları deneyimlerin de bu yönde olmadığını ortaya koyduğuna işaret etti. 
 
Yeşil, şunları söyledi: "2009 yargı reformundan sonra yüksek yargı ele geçiril ve AKP kendi kadrolarını yerleştirdi. Daha sonra Kürt avukatlara avukatlara ve ÇHD'li avukatlara gözaltı ve tutuklama saldırısı ile karşılaştık. 2009 yargı paketinin yargının ele geçirilmesi, savunmanın, susturulması şeklinde görmüş olduk. 2015'teki yargı paketinden sonra birçok hakim, savcı ihraçç edildi ve yerlerine AKP kadroları atandı. ÇHD ve ÖHD kapatıldı ve birçok avukat tutuklandı. Bunları deneyimledik, dolayısıyla yeni bir yargı paketi ile ne mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlanacak ne de temel hak ve özgürlüklerde iyileşme sağlayacak. Bunlar planlanan daha kapsamlı bir saldırının ön hazırlığı" dedi.