etkin haber

164

HABER MERKEZİ

TSP-Almanya: İsmail Yılmaz'a yapılan insanlık suçudur

Elazığ Hapishanesinde MLKP dava tutsağı İsmail Yılmaz, 'Terör suçlusu' yaka kartını kabul etmediği için yaklaşık 2 yıldan beri ailesiyle görüştürülmemesine ilişkin açıklama yapan Tutsakların Sesi Platformu - Almanya, bunun insanlık suçu olduğunu belirtti.

- Perşembe - 11 Temmuz 2019 - 14:27
Siyasi tutsaklar için mücadele eden Tutsakların Sesi Platformu (TSP) – Almanya, Elazığ Hapishanesi'nde kalan İsmail Yılmaz, "Terör suçlusu" yazan kartı kabul etmediği için ailesi ile görüştürülmemesine ilişkin açıklama yaptı.
 
Açıklamada "Elazığ Hapishanesinde devrimci siyasi tutsaklara dayatılan 'terör suçlusu' yaka kimliği 12 Eylül cuntasının bir ürünüdür. 12 Eylül 1980 cuntası, fiziği olarak teslim aldığı devrimci tutsakların siyasi kimliğini de gasbetme amacıyla 'terör suçlusu' kimliği dayatılarak siyasi tutsak söylemini yasaklamıştı. Ama başaramadı. Bugün de Elazığ hapishanesinde MLKP davası tutsağı olan İsmail Yılmaz ve siyasi tutsaklara dayatılan 'Terör suçlusu' yaka kimliği faşist 12 eylül cuntasının bir ürünüdür. Saray hanedanı Erdoğan öncülüğündeki AKP iktidarı, 12 Eylül cuntasının Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde başaramadıklarını başarma hevesi peşindedir" denildi.
 
Faşizmin bugün D ve F tipi hücre hapishanelerinde yapılan hak gaspları, işkence ve keyfi uygulamalarla sürdürdüğü tecrit politikasının bazı bakımlardan 12 Eylül 1980 cuntasının uygulamalarını da geçtiğinin altı çizilen açıklamada, "Elazığ Hapishanesinde MLKP dava tutsağı İsmail Yılmaz, 'Terör suçlusu' yaka kartını kabul etmediği için yaklaşık 2 yıldan beri ailesiyle görüştürülmemesi bir insanlık suçudur. Kabul edilemez, ülke ve uluslararası arenada kamuoyunu duyarlı davranmaya çağırıyoruz" diye belirtildi.