etkin haber

266

HABER MERKEZİ

Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi sürüyor

İmralı'da Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması için Leyla Güven öcülüğünde başlayan açlık grevi direnişi sürüyor. Güven, direnişin 189. gününde. 30 tutsak ölüm orucu direnişinde. 10 MLKP ve MLKP/KKÖ dava tutsağının da aralarında bulunduğu binlerce tutsak da tüm hapishanelerde direnişte.

ETHA - Çarşamba - 15 Mayıs 2019 - 09:02
İmralı'da PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven'in öncülüğünde başlayan ve binlerce tutsağın katılımı ile büyüyen süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişi devam ediyor. 30 tutsak direnişi ölüm orucuna çevirdi. Binlerce tutsak hapishanelerde, çok sayıda kişi ise dışarıda tecride karşı direnişte.
 
GÜVEN'İN DİRENİŞİ 189. GÜNÜNDE
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 189. gününde devam ediyor.
 
Güven, 8 Kasım'da Diyarbakır E Tipi Hapishanesi'nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini, tahliye olduğu 26 Ocak'tan beri evinde sürdürüyor.
 
İLK ÖLÜM ORUCU EKİBİ: 16. GÜNÜNDE
 
15 PKK ve PAJK dava tutsağı, 135 günlük süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişini 30 Nisan'dan itibaren ölüm orucuna çevirdi. Ölüm orucunda yer alan tutsakların isimleri şöyle:
 
-Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi:
 
Zozan Çiçek, Nesrin Akgül, Şükran Aydın.
 
-Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi:
 
Ardıl Çeşme, Aslı Doğan.
 
-Van Hapishanesi:
 
Ahmet Anığı, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, İhsan Bulut, Erol Çelik.
 
-Diyarbakır D Tipi Hapishanesi:
 
Ergin Akhan, Enver Durmaz, Ahmet Topkaya, A. Haluk Kaplan, Ferhat Turgay.
 
İKİNCİ ÖLÜM ORUCU EKİBİ: 6. GÜNÜNDE
 
15 PKK ve PAJK dava tutsağı 10 Mayıs'tan bu yana açlık grevi direnişini ölüm orucuna dönüştürdü. Ölüm orucunda yer alan tutsakların isimleri şöyle:
 
-Kandıra Hapishanesi:
 
Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman.
 
-Bolu F Tipi Hapishanesi:
 
İbrahim Doğan, Ahmet Emin Eren ve Mustafa Taştan.
 
-Patnos Hapishanesi:
 
Sena Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şefik Kayhan.
 
-Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi:
 
Reşat Özdil.
 
-Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi:
 
Zeki Bayhan ve Yılmaz Yıldız.
 
-Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi:
 
Sait Öztürk.
 
TUNCEL VE IRMAK: 120. GÜN
 
Kandıra Hapishanesi'nde tutuklu olan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile HDP eski Milletvekili Selma Irmak, açlık grevi direnişinin 120. gününde.
 
HEWLER VE AVRUPA'DAKİ DİRENİŞÇİLER
 
Toronto'da Yusuf İba ve Almanya'nın Duisburg kentinde bulunan Mele Mustafa Tuzak 120., Maxmur Mülteci Kampı'nda İştar Meclisi üyesi Fadile Tok 116. Den Haag'dan Hasbi Çakıcı 115. Den Haag'dan Hüseyin Yıldız 113. gününde, Nürnberg'den Şiyar Xelil 108. gününde, Kassel'den Ömer Bağdur ve Cemal Kobanê 106. gününde, Viyana'dan Şivan Ağaoğlu ve Sultan Yiğit 103. gününde açlık grevi eylemine devam ediyor. İtalya'nın Sardenya adasında greve başlayan ve ardından Roma'ya geçerek eylemini sürdüren Erol Aydemir'in eylemi 56. gününde.
 
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) üyesi aktivisti Özkan Özdemir, Almanya'da başlattığı açlık grevini Fransa'da Türkiyeli Göçmen İşçiler Derneği'nde (ACTIT) sürdürüyor. Özdemir'in direnişi 45. gününde.
 
1. EKİPTEKİ KOMÜNİST TUTSAKLARIN DİRENİŞİ 76. GÜNÜNDE
 
Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) ve MLKP/Komünist Kadın Örgütü (KKÖ) dava tutsakları da 1 Mart'ta tüm hapishanelerde 15 günlük dönüşümsüz açlık grevi gerçekleştirdi.
 
Komünist tutsaklardan Muhabbet Kurt (Sincan Hapishanesi), Hülya Gerçek (Bakırköy Hapishanesi) Aydın Akyüz (Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) Ali Haydan Saygılı (Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi) süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 76. gününde.
 
2. EKİPTEKİ KOMÜNİST TUTSAKLARIN DİRENİŞİ 34. GÜNÜNDE
 
Soner Çiçek (Elazığ Hapishanesi), Ercan Görtaş (Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Hapishanesi) ve Hatice Duman (Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi) ikinci ekip olarak 10 Nisan'da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Komünist tutsaklar direnişlerinin 34. gününde.
 
3. EKİPTEKİ KOMÜNİST TUTSAKLARIN DİRENİŞİ 15. GÜNÜNDE
 
Zeynep Yeter (Bakırköy Hapishanesi), Erdener Demirel (Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Hapishanesi) ve Deniz Aytaç (Şakran 2 No'lu T Tipi Hapishanesi) 30 Nisan'da direnişe başladı. Tutsakların direnişi 15. gününde.
 
Bakırköy Kadın Hapishanesi'nde tutuklu olan TKP-ML dava tutsağı Hiyem Yolcu ise direnişin 54. gününde.
 
TAHLİYELERİNDEN SONRA DIŞARIDA DİRENİŞİ SÜRDÜRENLER
 
-Erzincan T Tipi Hapishanesi'nden tahliye olan Sedat Akın, Batman'daki evinde açlık grevi eyleminin 126. gününde.
 
-Bakırköy Hapishanesi'nden tahliye olan Gurbet Ektiren, Mardin Derik'teki evinde sürdürdüğü açlık grevinin 119. gününde.
 
-Silivri Hapishanesi'nden tahliye olan İhsan Sinmiş, İstanbul Küçükçekmece'deki evinde sürdürdüğü direnişin 76. gününde.
 
-Diyarbakır E Tipi Hapishanesi'nden tahiye olan Naime Çelik eyleminin 76. gününde.
 
-Tecride karşı HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında açlık grevine başladıktan sonra gözaltına alınarak tutuklanan Salih Tekin, Bilal Özgezer, Sevican Yaşar ve İsmet Yıldız, tahliye olduktan sonra direnişlerini sürdürüyor. Tekin, Özgezer, Yaşar ve Yıldız'ın direnişi 74. gününde.
 
-Güven Pınar, İstanbul Avcılar'daki evinde 75 gündür direnişte.
 
-Mahsun Şen 130. Murat Aksin ise 62. gündür, Derik'teki evlerinde direnişlerini sürdürüyor.
 
3 HDP MİLLETVEKİLİNİN EYLEMİ
 
-Dersim Dağ 70. gününde, Tayip Temel ve Murat Sarısaç ise direnişlerinin 67. gününde, HDP Diyarbakır İl Örgütü'nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişinde.
 
8 DİRENİŞÇİ FEDA EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Tecridi protesto etmek için direnişte yer alan 8 tutsak, sessizliği ve adım atılmasını protesto etmek için feda eylemi gerçekleştirdi.
 
Mart ayında gerçekleştirdikleri eylemlerle yaşamlarına son veren tutsakların isimleri şöyle: Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek ve Mahsum Pamay ile Almanya'da Uğur Şakar.