etkin haber

535

İZMİR

MHP'li Aliağa Belediyesi önünde işten atmalar protesto edildi

DİSK'e bağlı Genel İş İzmir 5 No'lu Şube, Aliağa Belediyesi'nde çalışan 100 kadrolu işçinin iş akdinin sonlandırılmasını protesto etti.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 16:44
MHP'li Aliağa Belediyesi'nde bugün 100 kadrolu işçinin tek taraflı olarak iş akitleri ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek feshedildi. DİSK'e bağlı Genel İş İzmir 5 No'lu Şube, Aliağa Belediyesi önünde işten atmaları protesto etti.
 
Basın açıklamasını işten çıkarılanlar arasında yer alan Aliağa Belediyesi iş yeri temsilcisi Doğan Şah Aydın okudu. Aydın, Aliağa Belediyesi'nin işçi sınıfına saldırgan bir tutum sergilediğine dikkat çekti. Aydın "1 ay önce işten atılan 22 çalışma arkadaşımızın işe dönüşleri için mücadele verirken,işveren her türlü toplu sözleşme ve sendikalı çalışma koşullarını ortadan kaldıran ve kölelik düzeni yaratmak amacına yönelik bir tutumla emekçi sınıfına saldırmayı tercih etmiştir. Yönetime defalarca diyalog çağrısında bulunmamıza rağmen, yönetim bizim bu çabalarımıza kulaklarını tıkamıştır. Emekliliği gelen arkadaşlarımızdan dilekçeler istenerek izinlerini kullanıp emekliliğe ayrılmaları konusunda baskılar yapıldığında, yönetime kıdem tazminatlarının ödenmesi durumunda arkadaşlarımızın emekliliğe hazır olduğu teklifini bile dinlemek istemediler" dedi.
 
'ALİAĞA BELEDİYESİ KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR'
 
İşten çıkarmalar sonrasında sendikanın mücadele yoluna gideceğini belirten Aydın, Aliağa Belediyesi'nin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve sendikalı çalışanların maaş, sosyal haklarla ilgili yalan bilgi yaydığı ifade etti.
 
Ayrıca Aliağa Belediyesi'nin çalışanlarını toplu iş sözleşmesiz, ucuz ve güvencesiz çalıştırdığına dikkat çeken Aydın, "30 milyon olan belediye borçlarının 235 milyona çıkarılmasının sorumlusu biz değiliz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecek. Halen daha farklı illerden nakil yolu ile memur alındığı, belediyenin farklı şirketlerine işçi alındığı bir ortamda ekonomik kriz bahanelerine bizi inandırmazsınız. Bir belediye başkanının asli görevlerinden biri de belediyede çalışan bütün personelini kucaklamak, onların yaşam standartlarını ileri götürecek adımlar atmaktır. Geldiğimiz bu noktada bizi fakirleştirmek isteyen, çoluğumuzun çocuğumuzun, eşimizin  yüzüne bakamayacak duruma getirmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız" ifadeleri kullandı.
 
MÜCADELE ÇAĞRISI YAPILDI
 
Aydın, MHP'li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın "Aliağa Halkı bana yetkiyi verdi istediğimi alırım, istediğimi atarım" sözlerini eleştirerek "Bu uygulamalar bizlerin vicdanlarında onarılmayacak büyük yaralar açmıştır. Halk size bu yetkiyi işçileri aşlarından, ekmeklerinden edin diye vermedi. Bütün bu yapılan işçi sınıfının 200 yıllık mücadelesi ile elde ettiği kazanımların bir çırpıda ortadan kaldırılmak istenmesidir. Bizler bu bilinçle işçi sınıfının geçmiş bütün mücadele deneyimlerini kılavuz edinerek haklarımız için bedeli ne olursa olsun direneceğiz. Başta Aliağa gibi emek yoğun bir kent olmak üzere bütün sınıf dostlarımızı bize omuz vermeye bu mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz" diye belirtti.