etkin haber

174

DİYARBAKIR

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu: Gazeteciler serbest bırakılsın

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu açıklama yaparak, ajansımıza ve Özgür Gelecek Gazetesi Bursa irtibat bürosuna yapılan baskınları kınayarak, gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

ETHA - Pazar - 16 Haziran 2019 - 13:34
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, ajansımıza yönelik baskın ve gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, "Gazetecilik suç değildir. Gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı" dedi.
 
Platform yaptığı açıklamada, baskılar karşısında asla susmayacaklarını kaydetti. Platformun açıklaması şöyle:
 
"Türkiye’de gün geçmiyor ki hak ihlallerine bir yenisi eklenmesin. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Atılım Gazetesi’nin eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi hakkında toplatma kararının olduğu gerekçesiyle dün Etkin Haber Ajansı (ETHA) bürosuna baskın düzenlendi. Baskında, 6'sı gazeteci 7 kişi gözaltına alınırken ajansın internet sitesi BTK tarafından erişime engellendi. Yine 13 Haziran günü Özgür Gelecek Gazetesi Bursa irtibat bürolarına polislerce baskın düzenlenerek gazetenin 3 muhabiri gözaltına alındığı ve büroda bulunan bütün materyallere de el konulduğu duyuruldu. Hiçbir baskı sonucunda susmamış ve asla da susmayacak olan özgür basına dönük baskı ve gözaltılar kabul edilemez."
 
"Türkiye, dünyada en fazla gazetecinin cezaevinde olduğu ülke konumuna geldi. Gazeteciler artık bu ülkede kendilerini güvende bulmuyor. Yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek onlarca gazeteciye cezalar verildi. Birçok gazeteci iltica etmek zorunda kaldı. Hedef haline getirilen gazeteciler saldırıya uğradı. İki muhalif basın kurumunun art arda basılarak çalışanlarının gözaltına alınması tesadüf değildir. Kendisine biat etmeyen boyun eğmeyen ve her türlü baskıya rağmen halktan aldığı güçle ayakta duran özgür basın asla susmadı ve susmayacak. Gözaltına aldığınız arkadaşlarımız gerçekleri yazan gazetecilerdir. Biz Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, her koşulda özgür basın dayanışmasını büyüteceğimizi ve arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Gazetecilik suç değildir. Gözaltına alınan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı."