etkin haber

283

ANKARA

Merve'ye yönelik cinsel taciz saldırısı: Emniyet Müdürlüğü polisi akladı

Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz ettiği suçlamasıyla hakkında dava açılan polis Sezgin S., Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü disiplin soruşturmasında aklandı.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 19:29
Merve Demirel’i gözaltına alırken taciz ettiği suçlamasıyla hakkında dava açılan polis  Sezgin S., Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü disiplin soruşturmasında aklandı.
 
Ankara Sakarya Caddesi’nde 16 Şubat 2016 tarihinde TAYAD üyelerinin tutuklu ÇHD’li avukatların serbest bırakılması talebiyle yaptığı eylemde gözaltına alınan Merve Demirel, polis aracına bindirilirken polisin elle tacizine uğramıştı. Görüntüler sosyal medyada yayınlanınca olay büyük yankı uyandırmıştı.
 
Artı Gerçek'ten Derya Okatan'ın haberine göre,  Merve Demirel ve Ankara Barosu’nun yaptığı suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, polis Sezgin S. hakkında iddianame düzenlerken, yanı sıra Emniyet Müdürlüğü de disiplin soruşturması başlatmıştı. 
 
Araştırmacı Soruşturmacı 2. Sınıf Emniyet Müdürü tarafından yürütülen soruşturmada Sezgin S.’ye ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.
 
Dava dosyasına da giren disiplin soruşturması dosyasında, Merve Demirel’i gözaltına alınan polisler Sezgin S. ve Uğur K.’nin ifadeleri yer aldı.
 
Sezgin S., savcılıktaki ifadesini yinelerken, Merve Demirel’in kıyafetlerinden tutarak gözaltı aracına bindirdiğini savundu.  Sezgin S., “art niyetinin olmadığını” ileri sürerek, iddianın polisi ve kendisini karalamak amaçlı olduğunu savundu.
 
Demirel’i diğer kolundan tutarak araca bindiren polis Uğur K. de benzer şekilde ifade verdi.
 
Disiplin soruşturması kararında, görüntülerin de incelendiği belirtilirken, olay anlatımının Sezgin S. ve Uğur K.’nin ifadeleri ile aynı olması dikkat çekti. Kararda, ayrıca eylemde gözaltına alınan 4 kişi potansiyel “suçlu” olarak yansıtıldı.
 
Polisin kararında, olay “karalama kampanyası” olarak değerlendirildi, Merve Demirel’in doktor muayenesinde bir şikayette bulunmaması buna gerekçe gösterildi. 
 
'SPONTANE BİR HAREKET'
 
Kararda, “Gözaltına alınan şahsın gözaltı aracına binmemek için kendisini yere atarak ve kendisine zarar verecek derecede direnişte bulunması üzerine taciz olayı ile ilgili iddia edilen hareketin spontane (kendiliğinden) istem dışı gelişen bir hareket olduğu, taciz amaçlı kasıtlı herhangi bir hareketin olmadığı, söz konusu iddia ile ilgili görüntülerin teşkilatımıza ve görevlilerimize yöneltilen asılsız ve karalama amaçlı olarak hazırlandığı anlaşıldığından…” denilerek, cezaya yer olmadığına karar verildi.
 
Savcılık, hazırladığı iddianamede, "sarkıntılık düzeyinde kalan basit cinsel saldırı suçundan kamu davası açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu" belirterek, Sezgin S. hakkında "Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı" suçundan cezalandırılmasını istemişti. İddianame, Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilirken, duruşma tarihi henüz belirlenmedi.