etkin haber

326

İSTANBUL

Hrant Dink davasında eski TEM çalışanı: Ben bilmem, müdürler bilir

Hrant Dink cinayeti davasında dönemin Trabzon Tem Şube Müdürlüğü çalışanı Mustafa Kuletaş, "müdürler bilir ben bilmiyorum" dedi.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 16:10
Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin davanın 91. duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 14. Ağır ceza Mahkemesi'nde başladı.
 
2'si tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz yargılanan dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski Trabzon İstahbarat Şube Müdürlüğü çalışanı Muhittin Zenit ve dönemin emniyet istihbarat daire başkanı Ramazan Akyürek SEGBİS ile katıldı. Duruşmayı "Hrant'ın Arkadaşları", HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan takip etti. Dink ailesini, avukatları temsil etti.
 
YAZIYA CEVAP GELMEDİ
 
Dink'in İstanbul Valiliğine çağırılarak tehdit edildiği olayda bulunan MİT İstanbul Bölge Başkanı Kubilay Günay, MİT İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı Özel Yılmaz ve MİT görevlisi Handan Selçuk'un halen görevde olup olmadığına ve tanık olarak dinlenilmesine ilişkin yazıya cevap verilmedi.
 
'DURUŞMAYA NEDEN KATILDIĞIMI BİLMİYORUM'
 
Dönemin Trabzon TEM Şube Müdürlüğü çalışanı Mustafa Kuletaş duruşmada tanık olarak dinlendi. 'FETÖ'den tutuklu olan Kuletaş Çanakkale Kapalı Cezaevi'nden duruşmaya SEGBİS ile katıldı.
 
Duruşmaya neden bağlandığını bilmediğini ve 2001-2010 arasında görev yaptığını söyleyen Kuletaş "Bir dönem bölücü masasında çalıştım. Mc Donalds patlamasına ilişkin olay yerine gitmedim. Olaya ilişkin Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in ifadelerini aldım. Yasin Hayal hakkında çalışma yürütülen biri değildi" dedi.
 
'MÜDÜR BİLİR, BEN BİLMEM'
 
Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu'nun patlamaya ilişkin soruşturmanın emniyet istihbarat işbirliğinde mi yürütüldüğünü sorması üzerine Kuletaş "müdürler bilir ben bilmiyorum" dedi.
 
Eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı Muhittin Zenit ise duruşmada şunları söyledi: "Hrant Dink'in Yasin Hayal tarafından İstanbul'da öldürüleceğini 11 ay önce devletime bildirdim. 25 yıldır vatanımın birliği bütünlüğü için istihbarat şube müdürlüğünde çalışıyorum. Düşünsenize hem Hrant Dink öldürülmesin diye mücadele edeceğim cinayet çözümü için aktif görevlendirme yapacağım bunlara rağmen bir de suçlanacağım. Bu nasıl olur düşünebiliyor musunuz bu komplodur."
 
Aranın ardından cinayet döneminde Trabzon'da öğrenci olan, Yasin Hayal ile Erhan Tuncel'in arkadaşı tanık Muhammet Çağrı Kırmacı, SEBGİS üzerinden dinlendi. Kırmacı, Mehmet Ayhan'ı, Muhittin Zenit'i veya Memduh ve Ahmet kod isimli polisleri tanımadığını söyledi ancak duruşmada kendisine Muhittin Zenit gösterildiğinde, "tanıdım sanırım" dedi.
 
Zenit ise Muhammet Kırmacı ile telefon görüşmelerim var. Benim istihbaratçı olduğumu bilir. Yasin Hayal için bilgi sordum. Cinayet günü 3 görüşmemiz var" dedi. Kırmacı, Yasin Hayal'i mahalleden, Erhan Tuncel'i ise üniversiteden tanıdığını söyledi. Kırmacı, bazen Alperen Ocakları'na gidip geldiğini ancak Hayal ve Tuncel'i Alperen Ocakları'nda hiç görmediğini ve kendi evlerinde kalmadığını söyledi.
 
Savunmaların ardından duruşma yarına ertelendi.