etkin haber

320

ANKARA

HDP Gençlik Meclisi kuruluşunu ilan etti

HDP Gençlik Meclisi, kuruluşunu ilan etti. Toplumun tüm kesimlerine dayatılan tecrit politikaları ile yaygınlaştırılmaya çalışılan, gençliğe, genç kadınlara dayatılan yoz kültüre karşı, 68 ruhu ile tüm alanlarda olacaklarını kaydeden gençler, Meclislerde örgütlenme çağrısı yaptı.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 18:07
Bir süredir kuruluş çalışmalarını tamamlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, kuruluşunu deklere etti. Farklı siyasi geleneklerden gelen gençlik yapılarının ve genç bireylerin içinde yer aldığı meclis, HDP Genel Merkezinde yaptığı toplantı sonrasında kuruluşunu kamuoyuna açıkladı. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de katıldı.
 
Açıklamayı yapan HDP Gençlik Meclisi Üyesi Nuda Doğan, devrimci gençliğin mirasını devraldıklarını söyledi. 
 
Doğan, şunları söyledi: "1960'lı yılların başından itibaren Türkiye'ye de sıçrayan sol-sosyalist devrimci gençlik rüzgârı kısa sürede tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştır. Denizlerin, Mahirlerin ve Kemallerin başlattığı devrimci gençlik akımı tarihsel konjonktüre paralel olarak sürekli bir değişim ve dönüşümü esas alarak mücadelesini devam ettirmiştir. Bu mücadeleyle birlikte, gençlik üzerindeki baskı ve sömürü politikaları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir."
 
'SALDIRILARA KARŞI DİRENİŞİ İLKE EDİNİYORUZ'
 
"Gençliğin özgünlüğünü, değiştirici ve dönüştürücü öncülüğünü tehlike olarak gören hegomonik, sömürücü sistemler, gençliği her dönem sistematik olarak denetim altında tutmakta ısrarcı olmuştur" diyen Doğan, şöyle devam etti: "Tarihsel örnekleri çok olmakla birlikte, genç beyinlere ilk tarihsel saldırıya karşı mücadele Hesinkar Kawa'dan başlayıp Amed zindanlarından Çağdaş Kawa Mazlum Doğan ve çağın Mazlumu Zülküflere kadar devam etmiştir. Gençlik ve genç kadın mücadelesi psikolojik ve fiziki olarak maruz kaldığı saldırılara tüm tarihsel süreçlerde direnişi kendisine ilke edinmiştir."
 
'TARİHSEL MİSYONUMUZU ÖRGÜTLENME HAMLEMİZLE BÜYÜTÜYORUZ'
 
Bu tarihsel rol ve misyonu kendilerine görev olarak aldıklarını ve meclisleşme hamlesi ile örgütlülüklerini büyüttüklerini kaydeden Doğan, şunları söyledi: "HDP Gençlik Meclisleri olarak, HDP fikriyatını esas alıp, gençliğin ruh ve dinamizmi ile Türkiye ve Kürdistan'ın her yerinden, mahallede, sokakta, köyde, üniversitede, lisede; her yerde gençliğin maruz kaldığı saldırılar karşısında gerekli toplumsal öz savunmayı esas alarak: Türkiye ve Kürdistan'da gün geçtikçe büyüyen işsizlik ve ekonomik tıkanıklığa karşı, kapitalist modernitenin tükettiği doğal yaşam ve ekolojik yıkıma karşı, kültürel soykırım kıskacında bırakılan cinsiyetçi eğitim politikalarına karşı, düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından doğan siyasal tıkanlıklığa karşı, nefessiz bırakılmaya çalışılan ve özel savaş politikalar ile yozlaştırılmaya karşı genç kadın ve gençler olarak toplumla bütünleşme iddiası ve kararlılığı gösterilecektir."
 
'68 RUHU İLE ALANLARDA OLACAĞIZ'
 
Toplumun tüm kesimlerine dayatılan tecrit politikaları ile yaygınlaştırılmaya çalışılan, gençliğe, genç kadınlara dayatılan yoz kültüre karşı, 68 ruhu ile tüm alanlarda mücadele edeceklerini vurgulayan Doğan, bu mücadeleyi büyütmek için HDP Gençlik Mecliselerini kurduklarını söyledi. 
 
TEMELLİ:  TÜRKİYE SİYASETİNİN GENÇLEŞMESİ GEREKİYOR
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gençleri kutladı ve uzun zamandır ortaya koydukları emeklerinden dolayı tebrik etti. 
 
HDP Gençlik Meclisleri'nin kurulmasının önemli bir adım olduğunu kaydeden Temelli, şöyle devam etti: "Türkiye'deki siyasetin özellikle gençlere ihtiyacı var. Gençleri siyasete davet ediyoruz. Türkiye siyasetinin gençleşmesi gerekiyor. Türkiye siyasetinin içine sıkıştığı bu ceberut anlayıştan kurtulması gerekiyor. Bu da ancak gençlerin siyasete müdahalesi ile, gençlerin siyasete katılması ile mümkün. O yüzden HDP kurulduğu günden bugüne genç siyaseti var etmek için gençler ile birlikte yol alma gayretini gösterdi. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalardan, katettiğimiz yolda tabii ki eksiklerimiz vardı. Ama bugün gençlerle birlikte çok önemli bir adımı atıyoruz. Ben de burada gençler ile birlikte bir kez daha gençleştiğimi, bu siyasetten nasibimize düşeni alacağımızı buradan sizlere ilan etmek istiyorum. Tüm arkadaşlarımı bir kez daha kutluyorum. Hepimizin yolu açık olsun."