etkin haber

286

ANKARA

HDP’li Murat Çepni’den ‘ÇAYKUR batıyor’ uyarısı

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Murat Çepni, ÇAYKUR’un zarar ettirilerek özelleştirmeye zemin hazırlandığını ifade etti. Çepni, Mecliste yaptığı konuşmada, “ÇAYKUR'un batırılması, üreticinin yoksullaştırılması politikası Karadeniz'de sermayeden yana siyasetin doğrudan sonuçlarıdır” dedi.

- Perşembe - 11 Temmuz 2019 - 18:35
CHP’nin Doğu Karadeniz çay üretimindeki sorunlarla ilgili Meclise sunduğu öneri üzerine konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni, “Karadeniz Bölgesi'nde bir oyun oynanıyor ve bu oyunda ÇAYKUR batıyor, üretici açlıkla karşı karşıya, halk yoksullukla karşı karşıya; kazanan bir tek taraf var, o da şirketler, özel şirketler” diye belirtti.
 
Çepni konuşmasında şu bilgileri verdi: “2017 yılı itibarıyla toplam yaş çay alımında ÇAYKUR yüzde 42, özel sektör ise yüzde 58 çay almış. Yine, tarım alanları, ekim alanları bu süreçte 834.889 dekar alandan 781.334 bine düşmüş, üretici sayısı 241.176'dan 197.169'a düşmüş; yani tümüyle bir çöküş yaşıyor Karadeniz Bölgesi. Taban fiyatı 3,3 TL açıklandı fakat gerçekte yaşanan şey 1,8 ya da 1,9 TL üzerinden gerçekleşiyor. Taban fiyatının açıklanmasından sonra ÇAYKUR'un çay almaması üreticiyi özel şirkete mahkûm etmiş durumda yani almak zorundasınız. Yani açlığı ve yoksulluğa doğrudan bir yönlendirme söz konusu.”
 
Çepni, ÇAYKUR’un düzenleyici kurum haline gelmesi gerektiğini vurgularken özelleştirme politikalarından vazgeçilmesini talep etti. Kota uygulamasından vazgeçilmesi çağrısında bulunan HDP Milletvekili şunları kaydetti: Taban fiyatı üreticinin, sendikaların katılımıyla belirlenmelidir. Özel şirketlerin taban fiyatına uyması zorunluluk hâline getirilmelidir. Karadeniz'de monokültür tarım modeli terk edilmeli, bu kapsamda detaylı çalışmalar yapılmalıdır. ÇAYKUR'un batırılması, üreticinin yoksullaştırılması politikası Karadeniz'de sermayeden yana siyasetin doğrudan sonuçlarıdır. Karadeniz halkımız bu soygun siyasetine karşı, bu açlık ve yoksulluk siyasetine karşı sesini yükseltmelidir ve bu konuda biz de elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız ve önergeyi destekliyoruz.”