etkin haber

358

İZMİR

Ege Ünivesitesi'nde 1 yılda 39 iş kazası

Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nda, iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için 1 yılda kalıcı hasarlar bırakan 39 iş kazası yaşandı.

ETHA - Pazartesi - 20 Mayıs 2019 - 13:51
Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde Kanun Hükmünde Kararnamelerle taşerondan kadroya geçişleri yapılan 4 D’li işçiler, iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması, koruyucu donanım eksikliği ve eleman yetersizliği gibi sebeplerle sık sık iş kazası geçiriyor.
 
Ağır çalışma koşulları nedeniyle meslek hastalıklarına da yakalanan işçiler, önlemler alınmadığı için ciddi sağlık sorunları yaşıyor.
 
Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığında, son 1 yılda meydana gelen 39 iş kazasının bir kısmında ikinci ve üçüncü derece yanıklar, parmak işlevinin kaybedilmesi, kolda kemik kayması gibi kalıcı hasarlar oluştuğu öğrenildi.
 
Evrensel'in haberine göre, en son yaşanan iş kazasında, Turgay Kızıl isimli işçi, kişisel koruyucu donanım verilmediği için ağır yaralandı. Kaygan zemin ve buna uygun iş ayakkabılarının verilmemesi nedeniyle kayarak sıcak su tenceresine düşen işçi Kızıl'da ağır yanıklar oluştu. Hastaneye kaldırılan işçinin hayati tehlikesi yok.
 
'İŞÇİLERİN TÜM TALEPLERİ REDDEDİLİYOR'
 
İş kazalarını meydana geldiği Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığında, örgütlü Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, son yaşanan iş kazasıyla birlikte şimdiye kadar 39 iş kazasının yaşandığını belirtti, meslek hastalıklarına yakalanan işçilerin, sağlıklarına uygun işlerde çalıştırılması gibi taleplerin sürekli reddedildiğini vurguladı. 
 
Köroğlu, şunları söyledi: "Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde yardımcı personel görev tanımıyla çalıştırılan işçilerin can güvenliği hiçe sayılıyor. İşçilerin çoğunluğu meslek hastalıkları ile karşı karşıya. Rahatsız olduğunu bildiren ve raporu olan işçiler, sağlığına uygun olmayan ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmaya devam ediliyor. Meslek hastalıklarına dönük tedbirler, işçilerin sağlıklarına uygun işlerde çalıştırılması gibi taleplerimiz hep reddedildi. Keza diğer birimlerde çalışan üye işçilerimize de robot muamelesi yapılıyor. Bir eğitim kurumunda çağ dışı çalışma şartları kabul edilemez. Ege Üniversitesine yakışan çalışana gerekli değeri vermektir. Gerekli tedbirler ve koruyucu malzemeler alınmalı ve uygun çalışma koşulları derhal oluşturulmalıdır."
 
Rektörlüğün sosyal medyada "modern bir üniversite" olduğuna dair paylaşımlar yaptığını kaydeden Köroğlu, rektörün açıklamasının aksine, koşular nedeniyle artık işçilerin sabrının kalmadığını belirtti, Ege Üniversitesi Rektörlüğünü sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.