etkin haber

54

ADANA

Bakan Soylu'nun hedef gösterdiği 8 HDP'li tahliye edildi

Seçim öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu'nun hedef gösterdiği HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural'ın da olduğu 8 HDP'li ilk duruşmada tahliye edildi.

- Çarşamba - 10 Temmuz 2019 - 21:04
Seçim öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef gösterdiği HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural'ın da aralarında olduğu 8'i tutuklu 12 HDP'li hakkında Adana 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural'ın da olduğu 8 HDP'li tahliye edildi.
 
Duruşmaya, tanık ve gizli tanık beyanları esas alınarak tutuklanan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, HDP eski İl Eşbaşkanı ve Seyhan Belediyesi Meclisi Üyesi Adayı Hüseyin Beyaz, Seyhan Belediyesi eski Meclis Üyesi Enver Ökmen, il yöneticileri M. Sait Eren, Ali Arslan, Yaşar Demir ile HDP üyeleri Ahmet Alak ve Mustafa Yıldız ile Siraç, Veysi, Rıdvan ve Mehmet Ali Alak ve avukatları katıldı.
 
TANIK İFADESİNİ GERİ ÇEKTİ
 
Duruşma iddianamenin kısa özetinin okunmasıyla başladı. Mahkeme heyeti, müşteki Mehmet Ali Temel'in 7 sayfalık ifadesinin dosyaya konulduğunu ve müştekinin şikayetinden vazgeçtiğini belirtti.
 
Savunma yapan HDP'liler, "halk mahkemesi" kurmadıklarını, belge imzalatmadıklarını ve para tahsilatı yapmadıklarını söyledi.
 
HDP'lilerin ardından ifadeleri alınan tanıklar, bir mahkeme kurulmadığını müşteki Temel'in Alak ailesinden alacağını alamadığı için HDP'lilerden şikayetçi olduğunu dile getirdi. Savcının verdiği mütalaada, "Her ne kadar tanık ve müştekinin soruşturma aşamasında verdiği ifadelerini kovuşturma aşamasında değiştirmiş olsalar da aradan geçen zaman zarfı içinde örgütün korkutucu gücünün tesiri altında farklı beyanlarına itibar edilmeyerek tutukluluk hallerinin devam kamu adına talep ve mütalaa edilir" dedi. 
 
Avukatların savunmasının ardından mahkeme heyeti, dosyadaki delil durumunu göz önünde bulundurarak tutuklu 8 HDP'linin tahliyesine karar verdi, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.