etkin haber

160

ANKARA

Anneler Meclis'ten seslendi: Suçlu aramıyoruz, bir umutla çözüm bekliyoruz

Meclis'te dün eylem yapan tutsak anneleri, HDP Eş Genel Başkanı Buldan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Ölümlerin olmaması için acilen adım atılarak tecridin kaldırılmasını isteyen anneler, "Bize yapılanlara rağmen suçlu aramıyoruz, bir umutla çözüm bekliyoruz" dedi.

ETHA - Çarşamba - 15 Mayıs 2019 - 14:40
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, çocukları açlık grevinde olan ve dünden beri Meclis’te oturma eylemi gerçekleştiren annelerle birlikte bir basın toplantısı düzenledi. 
 
Buldan, annelerinin evlatlarının sesini duyurmak için günlerdir cezaevlerinin önlerinde eylem yaptığını hatırlattı, "Bu hükümetin annelerimize yaklaşımı, annelerimizi yerlerde sürüklemesi, vicdanlarına hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.
 
Annelerin çocuklarının yaşaması için bir çaba içerisinde olduğunu belirten Buldan,  şöyle konuştu: "Bu çocuklar tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdı. Ancak hükümetin bu konuya yaklaşımı, açlık grevinde olan insanlara yaklaşımı hukukun ayaklar altına alındığının göstergesidir. Bu ülkede adalet ve hukukun olmadığını biliyoruz ancak bu ülkede hala vicdanlı insanlar var. Bu vicdanlı insanların bir an önce harekete geçmesi, açlık grevinde olanların bu grevi bitirebilmesi için tecridin kalkması yönünde yaptıkları çağrının dikkate alınması gerektiğini ifade ediyorum."
 
Annelerin Meclis'te de eylem yaptığını belirten Buldan, "Bu çığlığı kimse duymadı. Randevu talep ettiler, onların talebini tek kabul eden Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu. Biz annelerimizin talebini kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz. Bu duyarlılık Şentop’la sınırlı kalmamalı, bu duyarlılık vicdan sahibi olan herkeste olmalı. Annelerimiz çocuklarına bir şey olmasın istiyorlar. Çünkü açlık grevcilerinin kritik bir aşamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu insanlar aylardır açlık grevindeler ve ölüm orucuna başladılar. Bu insanların talepleri meşru ve hukukidir. Sayın Öcalan’ın üzerindeki mutlak tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar" dedi.
 
'2 MAYIS'TA ATILAN ADIM DEVAM ETMELİDİR'
 
"2 Mayıs’ta atılan adım mutlaka devam etmelidir" diyen HDP Eşbaşkanı Buldan, şöyle konuştu: "2 Mayıs’ta avukatların Sayın Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirmesi kıymetli bir adımdır. Bu adım mutlaka devamı gelmeli, Sayın Öcalan’la avukat ve ailelerinin görüştürülmesi bir düzen haline getirilmelidir. Çünkü biz biliyoruz ki her an cezaevlerinden olumsuz bir haber alabiliriz. Annelerimizin çabası bundandır, çığlığı bundandır. Annelerimizin cezaevleri önünde yürüttükleri mücadele çocuklarının canına ve yaşamlarına herhangi bir şey gelmemesi içindir. En ufak bir olumsuz durumda bu ülke içinden çıkılmaz bir hale sürüklenir. Böylesi bir ortamın gelişmemesi açısından ve bu ülkenin adaletine, hukukuna olan saygıdan da yola çıkarsak İmralı üzerindeki tecridin sona ermesi gerekiyor."
 
Buldan, artık saatlerle yarışıldığnıı belirtti, "Bir an önce adım atın" dedi.
 
Anneler adına konuşan Nezahat Teke ise, Meclis Başkanı ile yaptıkları görüşmeye ilişkin, "Meclis Başkanı bizimle görüştü, daha önce de görüştük ama hiçbir sonuç çıkmadı" dedi.
 
'İNSANLIĞA, ADALETE ÇAĞRIMIZ VAR'
 
 
Adalet Bakanı ile görüşmek istediklerini, 2 aydır randevuya yanıt beklediklerini söyleyen Teke, şunları söyledi: "Yeri geldiğinde 'Cennet annelerin ayaklarının altındadır' diyorlar. Madem ki anneler cennet kokuyor neden bizi muhatap almıyorsunuz. Çünkü bu davanın sahibi biziz bu evlatlar bizim evlatlarımız. Ölümlerine seyirci kalamayız. Maalesef bugün Türkiye’de annelere uygulanan şiddet, cennet dedikleri anneler yerlerde sürükleniyor. Ben ömrüm boyunca 7 yaşımdan beri bir tel saçımın dışarıda olmasına asla izin vermezken, eğer bugün annelerin tülbentleri yerlerde sürükleniyorsa bu dünyanın ve insanlığın ayıbıdır."
 
"Bize yapılanlara rağmen suçlu aramıyoruz bir umutla bekliyoruz" diyen Teke, "İnsanlığa çağrımız var, adalete çağrımız var. Biz de bu ülkenin insanlarıyız, bugün eğer evlatlarımız zor durumdaysa ve tecrit kırılmadan bu durumdan çıkmıyorlarsa tecridin kaldırılması zor bir şey değildir. Herkese çağrımız var. Ramazan ayındayız, bu anneler orucu oruçla açıyor. Biz buraya gelmeye çok meraklı değiliz. Olumlu bir yanıt gelmelidir, bu kin neden? Evlatlarımızı toprağa gömmeden içimizdeki kini toprağa gömelim. Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyoruz: duyun sesimizi, duyun feryadımızı, yüreğimizdeki ateşi duyun, yeter artık dayanamıyoruz. Evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz" dedi.